فیلتراسیون صنایع معدنی

شرکت MAPS با استفاده از دانش فنی شرکت BWF Envirotec برای اطمینان از کیفیت محصول و کاهش آلایندگی محیط زیست، بر فاکتورهایی مانند مقاومت در برابر سایش، مقاومت شیمیایی بالا و خنثی‌سازی بارهای الکترواستاتیکی، تمرکز ویژه‌ای نموده است.

انواع مختلف فیلترهای تولید شده در کارخانه MAPS با برند BWF Envirotec:

®needlona: فیلترهای مخصوص ساخته شده از پارچه نمدی

®MPS: پارچه نمدی با الیاف ریز دارای قابلیت نفوذپذیری بالای هوا و قدرت بالا در جداسازی گرد و غبار

®ExCharge: فیلتر مدیایی جهت خنثی‌سازی بار الکترواستاتیک در شرایط ایمن

®Tec-PM: فیلتر صنعتی ePTFE ساخته شده از پارچه نمدی یا الیاف شیشه برای فیلتراسیون گرد و غبار

در شرکت MAPS جهت تامین نیاز مشتریان، گرد و غبار فیلتراسیون در آزمایشگاه‌های مجهز و مورد تایید آنالیز شده و راه حل‌هایی برای بهینه‌سازی سیستم‌های فیلتر پیشنهاد می‌شود.

کیسه فیلتر ®Tec-PM و ®needlona برای سیستم‌های غبارگیر در صنعت سیمان

کیفیت محصول و مقادیر آلایندگی از فاکتورهای اساسی در سیستم فیلتراسیون صنعت سیمان می‌باشد. این امر در مورد گازهای خروجی از کوره‌های سیمان و هوای خروجی از سیلوها، ایستگاه‌های بسته‌بندی، آسیاب‌ها و خنک کننده‌های کلینکر صدق می‌کند. در ادامه به ویژگی‌های مهم کیسه فیلترهای تولید شده در کارخانه MAPS در زمینه غبارگیری هوا و گازهای خروجی از دودکش صنایع سیمانی اشاره می‌نماییم:

  • انطباق با محدودیت‌های قانونی میزان آلایندگی
  • بازدهی بالا در جداسازی غبار
  • مقاومت شیمیایی بالا
  • مقاومت بالا در برابر رطوبت
  • سهولت پاکسازی
  • افت فشار محدود

کیسه فیلترهای ®Tec-PM و ®needlona برای انواع سیستم‌های فیلتراسیون

کیسه فیلترهای ®needlona

در این نوع کیسه فیلترها، فیلتر مدیا نمدی ساخته شده از انواع الیاف پلیمری پوشش داده شده، بر روی یک پارچه ساپورت قرار می‌گیرد که فشردگی فیلتر و ثبات ابعادی و طول عمر مفید بالا در شرایط سخت کاری را در پی دارد.

کیسه فیلترهای ®PM-Tec

در این نوع کیسه فیلترها، فیلتر مدیا ساخته شده از پارچه نمدی یا فایبر گلاس، با ممبران ePTFE چند لایه و با کارایی بالا پوشش داده می‌شود که منجر به سهولت پاکسازی کیسه فیلتر از ریزترین ذرات غبار می‌گردد.

کیسه فیلتر مناسب هر کاربری

سیلو، ایستگاه بسته‌بندی و سیستم‌های نوارنقاله

برای این کاربری از پارچه نمدی ساخته شده از پلی استر استفاده می‌شود. در این فیلترها پوشش ®Cementsurf منجر به کاهش اصطکاک بین غبار و الیاف پارچه و در نتیجه سهولت پاکسازی و افزایش طول عمر مفید کیسه می‌شود.

آسیاب و سرند سیمان

در این کاربری از کیسه فیلترهای ®MPS یا ®Tec-PM با حداکثر کارایی استفاده می‌شود. در مناطقی که رطوبت نسبی بالایی دارند، توصیه می‌گردد، از پوشش ®CS17 که دافع روغن و آب است بر روی الیاف استفاده شود تا گرد و غبار آگلومره به طور کامل از کیسه فیلتر جدا شود. آگلومره شدن ناشی از رطوبت، جداسازی گرد و غبار را تا حد زیادی مختل می‌کند.

آسیاب و خشک کردن زغال‌سنگ

در فرآیند آسیاب و خشک کردن زغال‌سنگ، افزایش رطوبت گاز خروجی و نیز هیدرولیز، به مرور زمان کاهش مقاومت الیاف پلی استر را در پی دارد. به همین دلیل کارخانه MAPS با استفاده از تکنولوژی BWF Envirotec که الیاف پلی استر با خواص مکانیکی پایدارتر را با الیاف پلی اکریل نیتریل با خواص پایدار شیمیایی ترکیب نموده، استفاده می‌نماید تا به طول عمر مفید بهینه کیسه فیلتر دست یابد. در این کاربری به دلیل احتمال احتراق گرد و غبار، از فیلتر مدیا ®ExCharge که (با تاییدیه DEKRA) ضد الکتریسیته ساکن است استفاده می‌شود.

خنک کننده کلینکر

گرد و غبار داغ کلینکر خروجی از کوره سیمان معمولاً قبل از فرآوری، با هوای محیط خنک می‌گردد و از آنجایی که به صورت خشک و فاقد گازهای مضر است، از کیسه فیلترهای m-Aramid جهت فیلتراسیون آن می‌توان استفاده نمود. از ویژگی‌های فیلترهای m-Aramide می‌توان به مقاومت دمایی بالا در رطوبت کم و سایش مکانیکی پایین اشاره نمود.

بای پس کوره

استفاده فزاینده از سوخت‌های ثانویه (جایگزین) در کوره‌ها می‌تواند منجر به افزایش غلظت عناصر زیان بار مانند کلر، در گازهای خروجی و محصولات و رسیدن به سطوح غیرمجاز گردد. در چنین شرایطی با خنک‌کاری اولیه در سیکلون، گازهای مضر را می‌توان به طور موثری با استفاده از کیسه فیلتر به شکل جامد جدا کرد. در این کاربری، دمای بالا و ترکیب گاز و غبار خورنده نشان دهنده نیاز به فیلتری بسیار مقاوم است. فیلتر مدیای ساخته شده از PTFE برای فیلتراسیون کارآمد در این کاربری مناسب است.

کوره سیمان

روش متداول تولید سیمان استفاده از کوره دوار با سیکلون پیش گرم است. تبادل شدید مواد و حرارت بین مواد خام ورودی که به سمت پایین جریان دارد و گاز خروجی که به سمت بالا در جریان است رخ می‌دهد. به این ترتیب، مواد خام ورودی گرم شده و ذرات اسیدی موجود در مواد با گاز خروجی همراه می‌شوند، که ممکن است باعث خوردگی شیمیایی در کیسه فیلترهای پایین دست شود. این فرآیند خوردگی با افزایش استفاده از سوخت‌های ثانویه (جایگزین) اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. در این کاربری با استفاده از کیسه فیلترهای اقتصادی PPS در دمای ورودی کمتر از 150 می‌توان به عمر مفید طولانی دست یافت. کیسه فیلترهای ساخته شده از پلی اکریل نیتریل هموپلیمر به دلیل بازیابی حرارتی شدید نیز در صورتی مناسب هستند که دمای گاز ورودی به فیلتر را بتوان به طور مداوم به کمتر از 120 کاهش داد و از پیک‌های دمایی بیشتر از 140 اجتناب کرد که منجر به کاهش هزینه‌ها می‌شود. در دماهای بالاتر نیز، شرکت MAPS استفاده از الیاف‌های دما بالا مانند PFB، پلی آمید و پارچه فایبرگلاس را توصیه می‌کند.

بیستمین نمایشگاه بین‌المللی متالورژی (ایران متافو)